Sławomir Mrożek – kultowy polski dramatopisarz

W Polsce znanych jest wielu dramatopisarzy, których dzieła osiągnęły miano kultowych i na dobre zagościły w kanonie polskiej literatury. Jednym z nich jest Sławomir Mrożek, któremu sukces i światową sławę zapewnił wydany w 1964 roku dramat „Tango”.

Biografia i twórczość

Sławomir Mrożek urodził się 29 czerwca 1930 roku w Borzęcinie, niewielkiej wsi w okolicy Krakowa. W wieku 20 lat zadebiutował jako rysownik, trzy lata później publikując swoją twórczość na łamach krakowskiego magazynu „Przekrój”. W 1964 wydał dramat Tango, który odniósł olbrzymi sukces na rynku światowym, zapewniając tym samym Mrożkowi dużą sławę. Oprócz niego wydał również liczne cykle opowiadań i dramaty, takie jak „Policja”, „Wdowy” czy „Męczeństwo Piotra Oheya”. Jego twórczość zalicza się do nurtu teatru absurdu. Mrożek zmarł 15 sierpnia 2013 roku we francuskim mieście Nicea.

„Tango” światowym hitem

„Tango” opowiada przede wszystkim o konflikcie pokoleń w ówczesnej Polsce, wskazuje również na problemy życia intelektualisty. Ten wielowątkowy dramat przetłumaczony został na 20 języków, w tym angielski, niemiecki, rosyjski i japoński. Dramat doczekał się licznych adaptacji teatralnych, z których pierwsza odbyła się już rok po premierze w czasopiśmie literacko-artystycznym „Dialog”. Stanowi on parodię dramatu rodzinnego i w dużym stopniu opowiada też o współczesnej polityce – konflikcie pomiędzy konformizmem, nihilizmem i anarchią.

Zapraszamy rewolucja.co.uk 

Leave a Reply